11.10 Dubska + support Pulse Generation

Dubska + support Pulse Generation w Andergrancie/Olsztyn 11.10.2018
drzwi 18:00, start koncertu 21:00 Support: Pulse Generation, 22:00 Dubska
Bilety: przedsprzedaż – 25 zł, w dniu koncertu – 30 zł.
PRZEDSPRZEDAŻ (25 PLN):
* NOWY ANDERGRANTt, ul. Kołobrzeska 32
* Pub SARMATA, ul. M.C. Skłodowskiej 28
* Sklep Muzyczny ROCKFAN, ul. Nowowiejskiego 1 (DH Inka)…
ONLINE:
* ANDERGRANT: www.andergrant.com/bilety

Dubska to ośmioosobowa orkiestra, która powstała 1990 roku. Nazwa zespołu wywodzi się z fascynacji dwoma gatunkami muzyki jamajskiej „dub” i „ska”, która wymawiana po polsku może brzmieć niepoważnie.
Pierwsze próby grupy odbywały się w kanciapie przy wioślarskim klubie sportowym w Bydgoszczy. Początek XXI wieku to także pierwsze koncerty na lokalnych scenach i rejestrowanie materiału demo w „Madżonga Studio”, czyli do dzisiaj istniejącym studio nagrań założonym przez perkusiste zespołu Jarka Hejmanna. Skład uformował się, gdy do zespołu dołączyli wokaliści Marcin „Mucha” Muszyński i Dymitr „Dymoll” Czabański.
W następnych latach zespół nagrał kilkadziesiąt piosenek wydanych na kolejnych płytach i EP-kach, zagrał kilkaset koncertów zarówno na małych klubowych scenach jak i na dużych festiwalach (Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Afryka i inne). Poza Polską występował także w Niemczech, Austrii, Czechach i Grecji.

„Dubska” to tytuł pierwszej oficjalnie wydanej płyty z 2005 roku. Tytułowa piosenka z wydanego rok później drugiego albumu zespołu „Avocado”, przez wiele tygodni utrzymywała się na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, a w 2012 roku znalazła się na albumie „Perły Listy Przebojów Programu Trzeciego” wydanym z okazji 30 – lecia listy. W 2007 roku Dubska nawiązali współpracę z Gerbertem Moralesem, liderem legendarnej moskiewskiej formacji reggae Jah Division, która zaowocowała wspólną płytą „Dubska Division” (2008) oraz trasami koncertowymi w Rosji i w Polsce. Innymi chętnie granymi przez rozgłośnie radiowe utworami były „Mama” oraz „Biały – Czarny” pochodzące z czwartej płyty zespołu „Loko – Loko” wydanej w 2010 roku. Na minialbumie „Love & Culture” wydanym w 2013 roku znajdziemy autorskie interpretacje piosenek Everly Brothers, Hopetona Lewisa, Boba Marleya oraz Black Uhuru. „Love & Culture” to przypomnienie kultowych wykonawców, którzy kładli fundamenty pod popularne dziś style muzyczne. To podróż przez muzyczną historię od lat pięćdziesiątych do dzisiaj, od rock and rolla, reggae, rocksteady, dubu do starego raggamuffin. W 2014 roku utwór Dubska „Jedziemy tam (Ostróda)” stał się oficjalnym hymnem największego festiwalu reggae w Polsce „Ostróda Reggae Festiwal”.
Członkowie grupy zawsze podkreślali swój związek z kulturą reggae, a ich piosenki są odzwierciedleniem tego stylu życia i myślenia. Czasem jednak muzycy wybierają się w podróże po innych gatunkach. Jedną z nich była współpraca z warszawskim producentem Olo Mothashipp’em. Owocem tej kolaboracji była kolejna płyta zespołu „Ulicami”. Usłyszeć na niej można mocne wpływy współczesnej elektroniki i alternatywnego popu. Album „Ulicami” wydany został przez Agencję Wydawniczą Polskiego Radia w maju 2016 roku, a jednym z koncertów promujących wydawnictwo był występ w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. „Ulicami” to album zatopiony w kulturze miejskiej. Słychać tutaj już nie tylko wyraźną inspirację muzyką reggae, ale również hip – hopem, soulem i muzyką klubową. Brzmienia akustyczne przenikają się z syntetycznymi, a chwytliwe popowe melodie z uliczną zadziornością.

Co to jest reggae ? Znacie jakąś definicję reggae ? Zaglądacie do wujka Google w poszukiwaniu prawdy ? Niepotrzebnie, definicję macie na wyciągnięcie ucha. Reggae to Dubska. To „Avocado”, „Życie na ulicy”, „Johnny”, „Barcelona „, „Loko – Loko”, „Strach”, „Bajki ” i cała reszta ich pięknych piosenek. Ich muzyczna ścieżka… inna od tej, o której śpiewał i przed którą przestrzegał nieodżałowany „Brylu”:

„… nie idź tą drogą, szeroką drogą,

którą idą wszyscy,

nie idź tą drogą, szeroką drogą,

popatrz jak oni na tym wyszli…”

Zapewniam Was, że każde spotkanie z muzyką Dubska to podróż właściwą drogą.

Dyskografię zespołu zamyka wydana w tym roku płyta „Bajki i legendy” zawierająca nagrania studyjne i koncertowe z lat 2001 – 2018. Wśród utworów znalazły się nagrania archiwalne, ale również nowe piosenki i covery Boba Marleya, Davida Gatesa (kto pamięta amerykański zespół Bread ? Dymitr Czabański – szacunek !!!) , Gerberta Moralesa, Bobby’ego Hebba oraz uwaga !!! zespołu Cream. Porywające wykonanie nieśmiertalnego „Sunshine Of Your Love” z wplecionym cytatem z kultowego utworu epoki psychedelii „In – A – Gadda – Da – Vida” zespołu Iron Butterfly. Piękne. Jak dla mnie Dubska wciąż są…

„I’m a rebel, soul rebel

I’m a capturer, soul adventurer…”

Grzegorz Werner